X1288S16-4.5A
- Manufacturer Part Number:
- X1288S16-4.5A
- Manufacturer/Brand:
- Intersil
- Part of Description:
- RTC, VOLATILE
- Manufacturer :
- Intersil
- Product Category :
- Real Time Clocks
- Current - Timekeeping (Max) :
- 10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
- Date Format :
- YY-MM-DD-dd
- Features :
- Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
- Interface :
- I²C, 2-Wire Serial
- Memory Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 16-SOIC
- Time Format :
- HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
- Type :
- Clock/Calendar
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V
- Voltage - Supply, Battery :
- 1.8V ~ 5.5V