CS82C54-10
- Manufacturer Part Number:
- CS82C54-10
- Manufacturer/Brand:
- Intersil
- Part of Description:
- PROGRAMMABLE INTERVAL TIMER
- Manufacturer :
- Intersil
- Product Category :
- Programmable Timers and Oscillators
- Count :
- Current - Supply :
- 10 mA
- Frequency :
- 10MHz
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- 28-LCC (J-Lead)
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 28-PLCC (11.51x11.51)
- Type :
- Programmable Timer
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 5.5V