MC88916EG80R2
Manufacturer Part Number:
MC88916EG80R2
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics America Inc
Part of Description:
IC CLK BUF CISC 80MHZ 1CIRC
Manufacturer :
Product Category :
Application Specific Clock/Timing
Differential - Input:Output :
No/Yes
Frequency - Max :
80MHz
Input :
CMOS, TTL
Main Purpose :
CISC/RISC Microprocessor
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output :
CMOS
Package / Case :
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
PLL :
Yes
Product Status :
Active
Ratio - Input:Output :
1:6
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V