MCS-120A-3T
- Manufacturer Part Number:
- MCS-120A-3T
- Manufacturer/Brand:
- R-K Electronics, Inc.
- Part of Description:
- RELAY TIME DELAY 300SEC
- Manufacturer :
- R-K Electronics, Inc.
- Product Category :
- Time Delay Relays
- Circuit :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Rating @ Voltage :
- Delay Time :
- 0.1 Sec ~ 300 Sec
- Function :
- On-Delay
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- Solid State Relay
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Timing Adjustment Method :
- Internal Select, External Resistor
- Timing Initiate Method :
- Input Voltage
- Voltage - Supply :
- 120VAC