CCB-115A-5-2M
- Manufacturer Part Number:
- CCB-115A-5-2M
- Manufacturer/Brand:
- R-K Electronics, Inc.
- Part of Description:
- RELAY TIME DELAY 2MIN 10A 120V
- Manufacturer :
- R-K Electronics, Inc.
- Product Category :
- Time Delay Relays
- Circuit :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Rating @ Voltage :
- 10A @ 120/240VAC
- Delay Time :
- 1.2 Sec ~ 2 Min
- Function :
- On-Delay
- Mounting Type :
- Socketable
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- Mechanical Relay
- Termination Style :
- Plug In, 11 Pin (Octal)
- Timing Adjustment Method :
- Hand Dial
- Timing Initiate Method :
- Input Voltage
- Voltage - Supply :
- 115VAC