KRPSD10.1SF
- Manufacturer Part Number:
- KRPSD10.1SF
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- RELAY TIME DELAY 0.1SEC 10A 125V
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Time Delay Relays
- Circuit :
- SPDT (1 Form C)
- Contact Rating @ Voltage :
- 10A @ 125VAC
- Delay Time :
- Fixed, 0.1 Sec
- Function :
- On-Delay
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- Mechanical Relay
- Termination Style :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Timing Adjustment Method :
- Fixed
- Timing Initiate Method :
- Input Voltage, Trigger Signal
- Voltage - Supply :
- 12 ~ 48VDC