PCD200-24-B-2R-100
- Manufacturer Part Number:
- PCD200-24-B-2R-100
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
- Part of Description:
- PROCESS CONTROL DISPLAY
- Manufacturer :
- Product Category :
- Panel Meters
- Display Characters - Height :
- 0.600" (15.20mm), 0.460" (11.68mm)
- Display Type :
- LED - Red Characters
- Features :
- Ingress Protection :
- IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- Measuring Range :
- 0 ~ 20mA, ±10VDC
- Measuring Type :
- Process
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Characters Per Row :
- 6, 6
- Output Type :
- Relay (2)
- Panel Cutout Dimensions :
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Process Meter
- Voltage - Supply :
- 12 ~ 24VDC