PCD100-265-B-N-0
- Manufacturer Part Number:
- PCD100-265-B-N-0
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
- Part of Description:
- PROCESS CONTROL DISPLAY
- Manufacturer :
- Product Category :
- Panel Meters
- Display Characters - Height :
- 1.200" (30.48mm)
- Display Type :
- LED - Red Characters
- Features :
- Ingress Protection :
- IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- Measuring Range :
- 0 ~ 20mA, ±10VDC, -200°C ~ 1260°C
- Measuring Type :
- Process, RTD, Thermocouple
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Characters Per Row :
- 4
- Output Type :
- Panel Cutout Dimensions :
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Process, Temperature Meter
- Voltage - Supply :
- 85 ~ 265VAC