BC5500-B-DS-24
- Manufacturer Part Number:
- BC5500-B-DS-24
- Manufacturer/Brand:
- Bivar Inc.
- Part of Description:
- LED ENGINE C5500 BLUE 24" STRIP
- Manufacturer :
- Bivar Inc.
- Product Category :
- Industrial Lighting - Task Lighting
- Approval Agency :
- CE, UL
- Features :
- Cascadable
- Housing Material :
- Aluminum (Al)
- Illumination Color :
- Blue
- Ingress Protection :
- Length :
- 24.00" (609.6mm)
- Lens Type :
- Luminous Flux :
- 250lm
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 40°C
- Power - Rated :
- 10.0W
- Product Status :
- Obsolete
- Profile (W x H) :
- 0.83" x 0.47" (21.0mm x 12.0mm)
- Rated Life :
- 50,000 Hours
- Termination Style :
- Cable with Connector
- Voltage - Supply :
- 24VDC