WLC60XR340AQ
Manufacturer Part Number:
WLC60XR340AQ
Manufacturer/Brand:
Banner Engineering Corporation
Part of Description:
WLC60 WORK LIGHT; LENGTH: 340 MM
Manufacturer :
Banner Engineering Corporation
Product Category :
Industrial Lighting - Task Lighting
Approval Agency :
CE, cULus
Features :
Cascadable
Housing Material :
Aluminum (Al), Nickel Plated
Illumination Color :
Red
Ingress Protection :
IP67/IP68G/IP69K - Dust Tight, Oil and Water Resistant, Waterproof
Length :
13.39" (340.0mm)
Lens Type :
Flat, Clear
Luminous Flux :
525lm
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Power - Rated :
Product Status :
Active
Profile (W x H) :
2.40" x 1.23" (60.9mm x 31.3mm)
Rated Life :
60,000 Hours
Termination Style :
Connector (M12)
Voltage - Supply :
12 ~ 30VDC