DLCN1001
- Manufacturer Part Number:
- DLCN1001
- Manufacturer/Brand:
- Red Lion Controls
- Part of Description:
- CONTROL TEMP/PROCESS 24V 18-36V
- Manufacturer :
- Red Lion Controls
- Product Category :
- Controllers - Process, Temperature
- Communications :
- RS-485 (DeviceNet, Modbus)
- Control Method :
- On/Off, Proportional (PID)
- Display Characters - Height :
- Display Type :
- Features :
- Excitation Supply
- Ingress Protection :
- Input Range :
- -200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC, -5 ~ 56mV
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Number of Characters Per Row :
- Output Type :
- Analog (3), Solid State (2)
- Panel Cutout Dimensions :
- Product Status :
- Obsolete
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, R, S, T)
- Voltage - Supply :
- 24VAC, 18 ~ 36VDC