TK4SP-14CC
- Manufacturer Part Number:
- TK4SP-14CC
- Manufacturer/Brand:
- Autonics
- Part of Description:
- TEMP CONTROL CRNT 2SSR 100-240V
- Manufacturer :
- Autonics
- Product Category :
- Controllers - Process, Temperature
- Communications :
- Option Cards Available
- Control Method :
- On/Off, Proportional (PID)
- Display Characters - Height :
- 0.551" (14.00mm), 0.394" (10.00mm)
- Display Type :
- LED - Green, Red Characters
- Features :
- Option Cards Available
- Ingress Protection :
- IP50 - Dust Protected
- Input Range :
- -200°C ~ 2300°C, -328°F ~ 4172°F
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Characters Per Row :
- 4, 4
- Output Type :
- Analog, Solid State (2)
- Panel Cutout Dimensions :
- Square - 45.00mm x 45.00mm
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Plug In, 11 Pin (Octal)
- Type :
- Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, G, J, K, L, N, PL-II, R, S, T, U)
- Voltage - Supply :
- 100 ~ 240VAC