PXU11AB0
- Manufacturer Part Number:
- PXU11AB0
- Manufacturer/Brand:
- Red Lion Controls
- Part of Description:
- CONTROL TEMP/PROC REL OUT 24V
- Manufacturer :
- Red Lion Controls
- Product Category :
- Controllers - Process, Temperature
- Communications :
- RS-485
- Control Method :
- On/Off, Proportional (PID)
- Display Characters - Height :
- 0.433" (11.00mm), 0.275" (7.00mm)
- Display Type :
- LCD - Dual Color Characters, Backlight
- Features :
- Excitation Supply, Sensor Fault Detection
- Ingress Protection :
- IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- Input Range :
- -200°C ~ 1800°C, 4 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Characters Per Row :
- 4, 4
- Output Type :
- Relay (4)
- Panel Cutout Dimensions :
- Square - 45.00mm x 45.00mm
- Product Status :
- Active
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, TXK, U)
- Voltage - Supply :
- 24VDC