E2-15-40-038-0
- Manufacturer Part Number:
- E2-15-40-038-0
- Manufacturer/Brand:
- Igus
- Part of Description:
- CABLE CARRIER .76H X 1.87W 1=1FT
- Manufacturer :
- Igus
- Product Category :
- Cable and Hose Carriers, Drag Chains
- Cavity Height :
- 0.570" (14.48mm)
- Cavity Width :
- 1.570" (39.88mm)
- Features :
- Frame Type :
- Open
- Length :
- Link Pitch :
- 0.790" (20.07mm)
- Loading Side :
- Inside and Outside Bend
- Material :
- Igumid G
- Minimum Bend Radius :
- 1.500" (38.10mm)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 120°C
- Outer Height :
- 0.760" (19.30mm)
- Outer Width :
- 1.870" (47.50mm)