GLX1R010
- Manufacturer Part Number:
- GLX1R010
- Manufacturer/Brand:
- Sprague-Goodman
- Part of Description:
- FIXED IND 1UH 120MA 3.87 OHM SMD
- Manufacturer :
- Sprague-Goodman
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 120 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 3.87Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 80MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.057" (1.45mm)
- Inductance :
- 1 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 7.96 MHz
- Material - Core :
- Non-Magnetic
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Q @ Freq :
- 8 @ 7.96MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Supplier Device Package :
- 0805 (2012 Metric)
- Tolerance :
- ±10%