T1008-18NG
- Manufacturer Part Number:
- T1008-18NG
- Manufacturer/Brand:
- Tamura
- Part of Description:
- FIXED IND 18NH 1A 110 MOHM SMD
- Manufacturer :
- Tamura
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 1 A
- DC Resistance (DCR) :
- 110mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 2.5GHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.089" (2.25mm)
- Inductance :
- 18 nH
- Inductance Frequency - Test :
- 50 MHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 1008 (2520 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Q @ Freq :
- 50 @ 350MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.106" L x 0.098" W (2.70mm x 2.50mm)
- Supplier Device Package :
- 1008 (2520 Metric)
- Tolerance :
- ±2%