T0603-6N8G
- Manufacturer Part Number:
- T0603-6N8G
- Manufacturer/Brand:
- Tamura
- Part of Description:
- FIXED IND 6.8NH 700MA 90MOHM SMD
- Manufacturer :
- Tamura
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 700 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 90mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 5.8GHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.043" (1.10mm)
- Inductance :
- 6.8 nH
- Inductance Frequency - Test :
- 250 MHz
- Material - Core :
- Ceramic
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Q @ Freq :
- 28 @ 250MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.067" L x 0.043" W (1.70mm x 1.10mm)
- Supplier Device Package :
- 0603 (1608 Metric)
- Tolerance :
- ±2%