PQ108081H-221MHF
- Manufacturer Part Number:
- PQ108081H-221MHF
- Manufacturer/Brand:
- ITG Electronics, Inc.
- Part of Description:
- 220.00UH, 20%, 54.50MOHM, 6.60A
- Manufacturer :
- ITG Electronics, Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 6.35A
- Current Rating (Amps) :
- 7.6 A
- DC Resistance (DCR) :
- 54.5mOhm
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.787" (20.00mm)
- Inductance :
- 220 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 300 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 130°C
- Package / Case :
- 3-SMD
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Size / Dimension :
- 1.100" L x 1.100" W (27.94mm x 27.94mm)
- Supplier Device Package :
- 3-SMD
- Tolerance :
- ±20%