PQ108081-151MHF
Manufacturer Part Number:
PQ108081-151MHF
Manufacturer/Brand:
ITG Electronics, Inc.
Part of Description:
FIXED IND 150UH 7.5A 31.5MOHM SM
Manufacturer :
ITG Electronics, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
8.7A
Current Rating (Amps) :
7.5 A
DC Resistance (DCR) :
31.5mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.787" (20.00mm)
Inductance :
150 µH
Inductance Frequency - Test :
300 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
1.100" L x 1.100" W (27.94mm x 27.94mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%