MTP2915100ML01
- Manufacturer Part Number:
- MTP2915100ML01
- Manufacturer/Brand:
- Coilmx
- Part of Description:
- INDUCTANCE 10 H TOL 20%
- Manufacturer :
- Coilmx
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 28A
- Current Rating (Amps) :
- 30 A
- DC Resistance (DCR) :
- 2.5mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.610" (15.50mm)
- Inductance :
- 10 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 1.102" L x 0.748" W (28.00mm x 19.00mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±20%