IPK0507K102BU
- Manufacturer Part Number:
- IPK0507K102BU
- Manufacturer/Brand:
- Trigon Components
- Part of Description:
- FIXED IND 1MH 250MA 6 OHM TH
- Manufacturer :
- Trigon Components
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 250 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 6Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.413" (10.50mm)
- Inductance :
- 1 mH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 kHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Vertical Cylinder (Open)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.236" Dia (6.00mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±10%