WB0805T1R0SJ
- Manufacturer Part Number:
- WB0805T1R0SJ
- Manufacturer/Brand:
- Cal-Chip Electronics, Inc.
- Part of Description:
- WW IND 0805 1000NH 5%
- Manufacturer :
- Cal-Chip Electronics, Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 170 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 2.7Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 100MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.060" (1.52mm)
- Inductance :
- 1 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 25 MHz
- Material - Core :
- Ceramic
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 23 @ 50MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
- Supplier Device Package :
- 0805
- Tolerance :
- ±5%