IDSD-04-S-05.90
Manufacturer Part Number:
IDSD-04-S-05.90
Manufacturer/Brand:
Samtec Inc.
Part of Description:
INSULATION DISPLACEMENT TERMINAL
Manufacturer :
Samtec Inc.
Product Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Multiple, Ribbon
Connector Type :
Socket to Cable
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Features :
Length :
0.492' (149.86mm, 5.90")
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.050" (1.27mm)
Pitch - Connector :
0.100" (2.54mm)