506WLC2R0KG250B
- Manufacturer Part Number:
- 506WLC2R0KG250B
- Manufacturer/Brand:
- American Technical Ceramics
- Part of Description:
- FIXED IND 2UH 250MA 1.45 OHM TH
- Manufacturer :
- American Technical Ceramics
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 250 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 1.45Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.094" (2.40mm)
- Inductance :
- 2 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 MHz
- Material - Core :
- Iron Powder
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.102" L x 0.065" Sq Pyramid (2.59mm x 1.65mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±10%