FPT705-200-R
- Manufacturer Part Number:
- FPT705-200-R
- Manufacturer/Brand:
- Vicor Corporation
- Part of Description:
- FIXED IND 200NH 13A SMD
- Manufacturer :
- Vicor Corporation
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 25A
- Current Rating (Amps) :
- 13 A
- DC Resistance (DCR) :
- 0.65mOhm
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.211" (5.35mm)
- Inductance :
- 200 nH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 MHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.283" L x 0.276" W (7.20mm x 7.00mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±10%