AX02-301R5-T
- Manufacturer Part Number:
- AX02-301R5-T
- Manufacturer/Brand:
- Triad Magnetics
- Part of Description:
- FIXED IND 1.5UH 18A 2.3MOHM SMD
- Manufacturer :
- Triad Magnetics
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 30A
- Current Rating (Amps) :
- 18 A
- DC Resistance (DCR) :
- 2.3mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.256" (6.50mm)
- Inductance :
- 1.5 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 2-SMD, J-Lead
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.524" L x 0.591" W (13.30mm x 15.00mm)
- Supplier Device Package :
- SMD
- Tolerance :
- ±20%