PE-0402CD110JTT
- Manufacturer Part Number:
- PE-0402CD110JTT
- Manufacturer/Brand:
- Pulse Electronics
- Part of Description:
- FIXED IND 11NH 640MA 120MOHM SMD
- Manufacturer :
- Pulse Electronics
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 640 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 120mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 3.68GHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.024" (0.61mm)
- Inductance :
- 11 nH
- Inductance Frequency - Test :
- 250 MHz
- Material - Core :
- Ceramic
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 26 @ 250MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
- Supplier Device Package :
- 0402 (1005 Metric)
- Tolerance :
- ±5%