BWLS00161109100K00
Manufacturer Part Number:
BWLS00161109100K00
Manufacturer/Brand:
Chilisin Electronics
Part of Description:
INDUCTOR RF
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
300 mA
DC Resistance (DCR) :
4.8Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
19 @ 7.9MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.043" W (1.60mm x 1.10mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±10%