BWLS001611091R8J00
Manufacturer Part Number:
BWLS001611091R8J00
Manufacturer/Brand:
Chilisin Electronics
Part of Description:
INDUCTOR RF
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
520 mA
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
230MHz
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
Inductance :
1.8 µH
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
17 @ 7.9MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.043" W (1.60mm x 1.10mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±5%