BWCS00161008R16G00
Manufacturer Part Number:
BWCS00161008R16G00
Current Rating (Amps) :
240 mA
DC Resistance (DCR) :
1.25Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
990MHz
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Inductance :
160 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Q @ Freq :
25 @ 100MHz
Size / Dimension :
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Supplier Device Package :
0603
Tolerance :
±2%