PCSV62-220M-RC
- Manufacturer Part Number:
- PCSV62-220M-RC
- Part of Description:
- 22UH 20% SMD PWR CHIP INDUCTOR
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.6A
- Current Rating (Amps) :
- 1.5 A
- DC Resistance (DCR) :
- 135mOhm
- Height - Seated (Max) :
- 0.118" (3.00mm)
- Inductance :
- 22 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2424 (6060 Metric)
- Size / Dimension :
- 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- Supplier Device Package :
- 2424
- Tolerance :
- ±20%