PCSV80-2R0M-RC
- Manufacturer Part Number:
- PCSV80-2R0M-RC
- Part of Description:
- 2.0UH 20% SHIELDED PWR INDUCTOR
- Current - Saturation (Isat) :
- 9.6A
- Current Rating (Amps) :
- 7.4 A
- DC Resistance (DCR) :
- 11mOhm
- Height - Seated (Max) :
- 0.165" (4.20mm)
- Inductance :
- 2 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 3131 (8080 Metric)
- Size / Dimension :
- 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- Supplier Device Package :
- 3131
- Tolerance :
- ±20%