PCSV80-4R7M-RC
- Manufacturer Part Number:
- PCSV80-4R7M-RC
- Part of Description:
- 4.7UH 20% SHIELDED PWR INDUCTOR
- Current - Saturation (Isat) :
- 6A
- Current Rating (Amps) :
- 5.5 A
- DC Resistance (DCR) :
- 18mOhm
- Height - Seated (Max) :
- 0.165" (4.20mm)
- Inductance :
- 4.7 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- Tolerance :
- ±20%