PCSV80-3R3M-RC
- Manufacturer Part Number:
- PCSV80-3R3M-RC
- Manufacturer/Brand:
- Allied Components International
- Part of Description:
- 3.3UH 20% SHIELDED PWR INDUCTOR
- Manufacturer :
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 7.5A
- Current Rating (Amps) :
- 6 A
- DC Resistance (DCR) :
- 15mOhm
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.165" (4.20mm)
- Inductance :
- 3.3 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 3131 (8080 Metric)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- Supplier Device Package :
- 3131
- Tolerance :
- ±20%