PCSE15Q8-2R2M-RC
- Manufacturer Part Number:
- PCSE15Q8-2R2M-RC
- Part of Description:
- 2.2UH 20% SMD POWER INDUCTOR
- Current - Saturation (Isat) :
- 2.5A
- Current Rating (Amps) :
- 2.2 A
- DC Resistance (DCR) :
- 97mOhm Max
- Height - Seated (Max) :
- 0.039" (1.00mm)
- Inductance :
- 2.2 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 2 MHz
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1008 (2520 Metric)
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- Supplier Device Package :
- 1008
- Tolerance :
- ±20%