PCSDR127-102M-RC
- Manufacturer Part Number:
- PCSDR127-102M-RC
- Part of Description:
- 1000uH +/-20% Pwr Chip Inductor
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.14A
- Current Rating (Amps) :
- 613 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 1.992Ohm
- Height - Seated (Max) :
- 0.315" (8.00mm)
- Inductance :
- 1 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Size / Dimension :
- 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±20%