PCSDR127-8R2M-RC
- Manufacturer Part Number:
- PCSDR127-8R2M-RC
- Part of Description:
- 8.2uH +/-20% Power Chip Inductor
- Current - Saturation (Isat) :
- 12.17A
- Current Rating (Amps) :
- 6.307 A
- DC Resistance (DCR) :
- 18.8mOhm
- Height - Seated (Max) :
- 0.315" (8.00mm)
- Inductance :
- 8.2 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Size / Dimension :
- 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±20%