PCS105-101T-RC
- Manufacturer Part Number:
- PCS105-101T-RC
- Manufacturer/Brand:
- Allied Components International
- Part of Description:
- 100H 30% POWER CHIP SHIELDED
- Manufacturer :
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.35A
- Current Rating (Amps) :
- DC Resistance (DCR) :
- 253mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.197" (5.00mm)
- Inductance :
- 100 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±30%