CSD1013B-100M
- Manufacturer Part Number:
- CSD1013B-100M
- Manufacturer/Brand:
- CODACA
- Part of Description:
- SMD HIGH CURRENT POWER INDUCTORS
- Manufacturer :
- CODACA
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 7.1A
- Current Rating (Amps) :
- 4.2 A
- DC Resistance (DCR) :
- 18mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.413" (10.50mm)
- Inductance :
- 10 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 kHz
- Material - Core :
- Metal Composite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 4-SMD, J-Lead
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.512" L x 0.413" W (13.00mm x 10.50mm)
- Supplier Device Package :
- 4-SMD
- Tolerance :
- ±20%