AH3740A-60L
- Manufacturer Part Number:
- AH3740A-60L
- Manufacturer/Brand:
- ITG Electronics, Inc.
- Part of Description:
- FIXED IND 60NH 78A 0.145MOHM SMD
- Manufacturer :
- ITG Electronics, Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 155A
- Current Rating (Amps) :
- 78 A
- DC Resistance (DCR) :
- 0.145mOhm
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.409" (10.40mm)
- Inductance :
- 60 nH
- Inductance Frequency - Test :
- 500 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 130°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.378" L x 0.252" W (9.60mm x 6.40mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±15%