PCS127MT6R8
- Manufacturer Part Number:
- PCS127MT6R8
- Manufacturer/Brand:
- Viking Tech
- Part of Description:
- FIXED IND 6.8UH 6.4A 14 MOHM SMD
- Manufacturer :
- Viking Tech
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 6.4 A
- DC Resistance (DCR) :
- 14mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.213" (5.40mm)
- Inductance :
- 6.8 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±20%