300HS-181J=P2
- Manufacturer Part Number:
- 300HS-181J=P2
- Manufacturer/Brand:
- Toko America Inc.
- Part of Description:
- FIXED IND 180UH 60MA 5.58OHM SMD
- Manufacturer :
- Toko America Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 60 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 5.58Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 5.3MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.126" (3.20mm)
- Inductance :
- 180 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 796 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 60°C
- Package / Case :
- 1812 (4532 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Q @ Freq :
- 50 @ 796kHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- Supplier Device Package :
- 1812
- Tolerance :
- ±5%