36401E7N2ATDF
- Manufacturer Part Number:
- 36401E7N2ATDF
- Manufacturer/Brand:
- TE Application Tooling
- Part of Description:
- FIXED IND 7.2NH 260MA 1.05OHM SM
- Manufacturer :
- TE Application Tooling
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 260 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 1.05Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 6GHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.015" (0.37mm)
- Inductance :
- 7.2 nH
- Inductance Frequency - Test :
- 500 MHz
- Material - Core :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 13 @ 500MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Supplier Device Package :
- 0402 (1005 Metric)
- Tolerance :
- ±0.2nH