TYS8040100M-10
Manufacturer Part Number:
TYS8040100M-10
Manufacturer/Brand:
Laird Technologies - Thermal Materials
Part of Description:
FIXED IND 10UH 3.3A 29 MOHM SMD
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
3.6A
Current Rating (Amps) :
3.3 A
DC Resistance (DCR) :
29mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Height - Seated (Max) :
0.165" (4.20mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%