LPWI201610B1R0T
- Manufacturer Part Number:
- LPWI201610B1R0T
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- FIXED IND 1UH 3.2A 46 MOHM SMD
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 4A
- Current Rating (Amps) :
- 3.2 A
- DC Resistance (DCR) :
- 46mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.039" (1.00mm)
- Inductance :
- 1 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 MHz
- Material - Core :
- Metal Composite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0806 (2016 Metric)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- Supplier Device Package :
- 0806
- Tolerance :
- ±20%