TYS5040101M-10
Manufacturer Part Number:
TYS5040101M-10
Manufacturer/Brand:
Laird Technologies - Thermal Materials
Part of Description:
FIXED IND 100UH 700MA 560MOHM SM
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
750mA
Current Rating (Amps) :
700 mA
DC Resistance (DCR) :
560mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
4.7MHz
Height - Seated (Max) :
0.165" (4.20mm)
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%