ASMPH-0805-2R2M-T
- Manufacturer Part Number:
- ASMPH-0805-2R2M-T
- Manufacturer/Brand:
- Abracon LLC
- Part of Description:
- FIXED IND 2.2UH 900MA 200MOHM SM
- Manufacturer :
- Abracon LLC
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 500mA
- Current Rating (Amps) :
- 900 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 200mOhm
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 40MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.039" (1.00mm)
- Inductance :
- 2.2 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 MHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Supplier Device Package :
- 0805 (2012 Metric)
- Tolerance :
- ±20%