AIML-0603-2R2K-T
- Manufacturer Part Number:
- AIML-0603-2R2K-T
- Manufacturer/Brand:
- Abracon LLC
- Part of Description:
- FIXED IND 2.2UH 15MA 1.15OHM SMD
- Manufacturer :
- Abracon LLC
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 15 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 1.15Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 90MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.037" (0.95mm)
- Inductance :
- 2.2 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 10 MHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 35 @ 10MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Supplier Device Package :
- 0603 (1608 Metric)
- Tolerance :
- ±10%