VLS252010ET-1R0N
- Manufacturer Part Number:
- VLS252010ET-1R0N
- Manufacturer/Brand:
- TDK Corporation
- Part of Description:
- FIXED IND 1UH 1.75A 84 MOHM SMD
- Manufacturer :
- TDK Corporation
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 1.75A
- Current Rating (Amps) :
- 1.75 A
- DC Resistance (DCR) :
- 84mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- Height - Seated (Max) :
- 0.039" (1.00mm)
- Inductance :
- 1 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 1 MHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- 1008 (2520 Metric)
- Product Status :
- Not For New Designs
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- Supplier Device Package :
- 1008 (2520 Metric)
- Tolerance :
- ±30%