SRF1260-1R5Y
- Manufacturer Part Number:
- SRF1260-1R5Y
- Part of Description:
- INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD
- Current Rating - Parallel :
- 13.8 A
- Current Rating - Series :
- 6.89 A
- Current Saturation - Parallel :
- 18.3 A
- Current Saturation - Series :
- 9.15 A
- DC Resistance (DCR) - Parallel :
- 7.3mOhm Max
- DC Resistance (DCR) - Series :
- 30.2mOhm Max
- Height :
- 0.244" (6.20mm)
- Inductance - Connected In Parallel :
- 1.5 µH
- Inductance - Connected In Series :
- 6 µH
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- Tolerance :
- ±30%